מנהלים יקרים- האם אתם יודעים איך לשמר את העובדים שלכם לאורך זמן?

בוס חזק

אחד האתגרים המשמעותיים ביותר בעולם העסקי בכלל ובתחום ההייטק בפרט הוא גיוס עובדים איכותיים, לויאליים ומצוינים לחברה ושימורם בחברה לאורך זמן- כאן נשמח לתת לכם כמה טיפים לשימור עובדים:

לדור העובדים המצטיינים של היום, בני דור ה- Y קשה להתחייב- קשה להם להתחייב לדירה אחת, למכשיר טלפון אחד, לקשר אחד- התקשורת היום מהירה, המסרים קצרים והפיתויים גדולים מאוד- העובדים תמיד חיים בתחושה שתמיד יש משהו טוב יותר מעבר לפינה. השינויים באים בעיקר לידי ביטוי ברצון ללמוד ולדעת כמה שיותר- להתמקצע בתחום אחד ובמקביל לשלוט בעוד כמה תחומים נוספים. אתן כמנהלות HR צריכות לדעת איך להכיל את העובדים שרק רוצים להתפתח וללמוד ואיך לשמר אותם במקום העבודה הנוכחי שלהם לאורך שנים.

אחת השיטות לשימור עובדים היא פיתוח מקצועי ואישי– בחברות הייטק רבות העובדים מקבלים על חשבון מקום העבודה קורסים מקצועיים, סדנאות להרחבת הידע הכללי (חוגים למבוגרים) ופיתוח אישי עם קאוצ’ר או מאמן אישי שמלמד את העובדים איך לעשות את המעבר מג’וניור לסיניור ולניהול מחלקה באופן הטוב ביותר. ניתן לראות את הטרנד בחברות הגדולות או בחברות שגדלו מהר מאוד והעובדים הזוטרים מתקדמים במהרה.

שיטה שנייה היא מתן הטבות לעובדים מסקר שערכה חברת גלאסדור עולה כי  57% מהנשאלים אמרו כי חבילות ההטבות הן אלו שהכריעו את הכף לעובד בבחירת המשרה ו- 80% מהנשאלים טענו כי הם מעדיפים פינוקים והטבות מאשר העלאה בשכר. ההטבות יכולות להיות ימי פינוק בארץ ובחו”ל, כרטיסים להופעות, משחקים, מסעדות שוות (ולא, נופשונית לארוחת בוקר לא נחשבת פינוק משמעותי).  אז תתחילו לחשוב על מתנות יצירתיות- תבדקו מול הבוס הישיר שלו, מול החברים הקרובים- מה התחביבים שלו ותנו לעובדים מתנה מותאמת אישית לימי ההולדת. תיזמו אירועים ומפגשי רווחה לעובדים: סביב הקרנת משחקי הכס, תשקיעו ב- Happy Hour בימי חמישי, תפנקו את המשפחות שלהם בראשון לספטמבר ובחגים. הרי כל אחד אוהב שמשקיעים בו- ובתמורה ירצה להשקיע בכם ויותר בחזרה.

שיטה שלישית שמירה על  Work life Balance תזכרו, לעובדים שלכם יש עוד חיים בנוסף לעבודה: יש להם משפחה, זוגיות, חברים ואולי גם ילדים. כשבעלי עסק דורשים מהעובדים שלהם לעבוד 10-11 ואפילו 12 שעות ביום ואז להמשיך מהבית- העובדים לא יישארו לאורך זמן, הפיצוי הכלכלי לא תמיד יספר אותם והם יישחקו ומהר מאוד יחפשו אלטרנטיבה שלא פוגעת בהם. תבדקו אפשרות להיות כמו נטפליקס, IBM ואינטל שמעודדות את העובדים שלהם לקחת חלק משמעותי בחיי המשפחה: חופשות לידה ארוכות- ליולדת וחופשות הורות בתשלום לבן/בת הזוג, ימים קצרים קבועים, ימי מחלה נוספים, פיצול שעות העבודה ועוד.

שיטה רביעית היא ביטול ימי החופשה ומתן אפשרות לחופשה לפי רצון העובד– בהתחלה, כשחברת וירג’ין הודיעה כי היא תאפשר לעובדיה לקחת חופשה- מתי שרק יירצו ללא הגבלה העולם העסקי חשב שהיא השתגעה. אך כיום, כשנה וקצת אחרי ניתן לראות כי העובדים לא יצאו לחופשות בלתי נגמרות- אלא בדיוק להפך: העובדים קיבלו בברכה את החריות ויצאו לחופשות מבוקרות יותר ודאגו לעמוד ביעדים המקצועיים שלהם.

כמובן שיש שיטות נוספות לשימור עובדים כמו מניות בחברה, סביבת עבודה מושקעת וכמובן מתן דגש משמעותי על ה-DNA של החברה- כך שלעובדים יהיה נעים להגיע. אתן כבר יודעות מה ואיך צריך לעשות.

 

שתף משרה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *